Znamionami nazywamy nieprawidłowości na skórze, które w większości przypadków nie stanowią żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia czy życia. Co ciekawe, znamiona pojawiają przez cały okres naszego życia. Mogą one również samoistnie znikać (to w przypadku znamion płaskich i niewielkich). Wiele osób obawia się, że znamiona z czasem mogą przemieniać swój stan i stawać się nowotworami. niewiele jest udokumentowanych przypadków tego typu.

Istotne jest jednak, aby stale obserwować zmiany na naszym ciele i na bieżąco kontrolować wszelkie niepokojące zmiany. Jakie rodzaje znamion wyróżniamy? Przede wszystkim te płaskie, które nie odstają od skóry. Mogą być one niewielkie lub też pokaźnych rozmiarów. Innym rodzajem znamiona jest znamię wystające, najczęściej o okrągłej strukturze. tego typu brodawki powinny niepokoić. Znamiona usuwa się profilaktycznie lub tez ze względów estetycznych. W przypadku, kiedy są one podrażniane, np. przez ubranie, również istnieje uzasadnienie, aby się ich pozbyć.

Co powinno wzbudzić naszą czujność?

W niektórych przypadkach znamiona zaczynają się zmieniać co powinno być sygnałem niepokojącym? Przede wszystkim różnorodność w kolorach zna znamioniach wypukłych, zaczerwienienie dookoła znamienia. Kolejnym istotnym sygnałem jest robienie znamienia oraz jego krwawienie, tworzenie się trudno gojących ran. Również znamiona, które się powiększają, zmieniają swój kształt, powinny zostać zbadane przez lekarza. Znamiona, które również zaczynają pobolewać, swędzieć także kwalifikują się do zbadania. Również w przypadku pojawienia się nowego znamienia, szczególnie po słonecznych wakacjach, konieczna jest konsultacja lekarska.

Loading spinner